• dwawiatry

Druk wypukły czym jest?

To jest pierwszy post z cyklu trzech o technikach druku. Pierwszy jaki poznamy to druk wypukły. Zapraszamy do czytania.


Druk wypukły jest najstarszą techniką graficzną, istniejącą obok druku płaskiego oraz wklęsłego. Obraz w tej metodzie powstaje poprzez odbicie farby nałożonej na częściach wypukłych matrycy na wybrany materiał - może to być papier, karton, tektura, a także drewno folia czy plastik.Najbardziej znanymi technikami są drzeworyt, linoryt, metaloryt czy gipsoryt, nazwy tych technik pochodzą od form drukowych, na których powstała kompozycja. Techniki te są w większości wykorzystywane w projektach artystycznych. W następnych postach opowiemy Wam trochę o tych technikach, bo naprawdę warto je poznać.


Obecnie w druku przemysłowym wykorzystuje się przede wszystkim metodę zwaną fleksografią, w której stosuje się matryce elastyczne wykonane zazwyczaj z fotopolimerów. Elastyczność i zdolność dostosowywania się tej techniki umożliwia drukowanie na dowolnym plastycznym materiale, w tym także na tworzywach sztucznych, foliach, papierowych torebkach czy tekturze. Fleksografię stosuje się na wielu rynkach, w tym na równego rodzaju opakowania żywności, produktów chemicznych czy budowlanych.


Ciao, DWA:WIATRY


#techniki #projekt #druk #wydruk #studioraficzne #dwawiatry #drukwypukly #drzeworyt #linoryt #metaloryt #gipsoryt #fleksografia


2 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
  • Czarny Facebook Ikona
  • Czarny Instagram Ikona

Nasze biuro:

Adres: ul. Kamieńskiego 209a,  51-126 Wrocław

Tel: +48 698 386 595, +48 660 428 917

Napisz do nas: dwawiatry@dwawiatry-pracownia.pl