top of page
logo_DW.png
  • dwawiatry

Znaczniki drukarskie – czym są? Słownik słówek.

Temat ten jest zdecydowanie bardziej techniczny, ale przyda się w zrozumieniu wymagań drukarni, która często prosi o zmiany w przygotowanym dokumencie do druku używając fachowych zwrotów. Działania te mogą wydawać się skomplikowane, ale są to bardzo łatwe, a co najważniejsze ułatwiają i przyspieszają pracę.


Często możemy się spotkać ze zwrotnymi mailami, w których drukarnia odpowiada „Dzień dobry, proszę dodać spady”, bądź „w pliku nie ma znaczników przycięcia”. Wtedy wpadamy w panikę, szukając informacji, ale o co chodzi, co ja mam zrobić? i w tym momencie trafiacie tutaj i już wiecie co musicie zmienić, aby wydruk waszej pracy był idealny. Zatem zaczynamy.Słownik zwrotów:


- SPADY (format brutto) – jest to obszar, który wychodzi poza krawędź ostatecznego rozmiaru projektu, zatem jeżeli chcecie, aby po wydruku projekt miał wielkość np. kartki A4 (297x210 mm) to musicie wokół obszaru druku dodać spady, w zależności od drukarni będzie to od 3 do 5 mm. Spady te będą przycięte i znajdą się poza granicami projektu (format netto). Pamiętajcie, aby grafiki, a co najważniejsze tło pokrywało obszar druku ze spadami włącznie.


- ZNACZNIKI PRZYCIĘCIA/ZGINANIA – są to cienkie linie pionowe i poziome, które dodaje się zazwyczaj w obszarze spadów, na zewnętrznych krawędziach strony i wyznaczają one miejsca zgięć, bądź cięć danego projektu. Przykładowo zaprojektowaliśmy ulotkę, którą chcemy, aby w drukarni zgięto w trzech miejscach, tam właśnie umieszczamy linie, wysyłamy do drukarni i czekamy na idealne zgięte ulotki.


- PASKI KALIBRACJI KOLORU – są to małe kolorowe kwadraty, które odpowiadają kolorom CMYK i tintom szarości. Drukarnia używa tych znaczników do dostosowania gęstości tuszu w drukarkach, w celu zapewnienia dokładnej reprodukcji kolorów. Umieszczane są oczywiście poza obszarem ostatecznego rozmiaru projektu.


- PASERY (PUNKTURA) – są to miejsca kontroli i punkty odniesienia w formie celowników. Umieszczone są zazwyczaj w rogach bądź na środku marginesów stron, czyli poza obszarem docelowego wydruku (spady). Służą jako odnośnik w druku barwnym do dokładnego nanoszenia obrazu kolejnymi farbami w to samo miejsce. W druku dwustronnym pasery pozwalają na spasowanie strony prawej i lewej.


- MARGINESY BEZPIECZEŃSTWA – jest to obszar pomiędzy ostatecznym formatem projektu, a wewnętrzną częścią projektu, polem, poza który nie powinny wychodzić teksty i grafiki. Zazwyczaj odległość ta jest w przedziale od 3 do 5 mm. Nie powinno się tekstów czy grafika umieszczać zbyt blisko krawędzi dokumentu, ponieważ mogą one zostać obcięte, w przypadku np. cięcia dużej ilości arkuszów projektu.


Mamy nadzieję, że pewne pojęcia są teraz bardziej zrozumiałe i ułatwią współpracę z drukarnią.

My zawsze możemy przygotować dla Was idealnie przygotowane projekty do druku, więc jeżeli macie jakieś wątpliwości piszcie, a na pewno razem znajdziemy rozwiązanie problemu.


Ciao, DWA:WIATRY


2528 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page